Tuesday, 23 March 2021

Kultuuride kolmnurk

Käesolevas arutluses üritan lahti mõtestada, miks tekib kaugemale välismaale reisides kultuurišokk. Teame ju, et kui kodus tehakse mingeid asju just teatud viisil, siis mitu tuhat kilomeetrit eemal peetakse seda õige imelikuks. Erinevate kultuuride hingeelu kirjeldamiseks on olemas selline asi nagu Lewise mudel, mille kohaselt eksisteerib kolm põhilist psühholoogilist suunda.

Lineaar-aktiivne

Seda gruppi iseloomustab kaine mõtlemine, loogika, otsusekindel planeerimine, konkreetsus ja jahedus. Esialgu mõeldakse asi läbi, tehakse igasugused uuringud, arvutused ja joonised ning lõpuks pannakse asi efektiivselt kokku. Maailmaasjadele lähenetakse eelkõige pedantselt ja teaduslikult ning kehtib arusaam, et 9 korda mõõda, 1 kord lõika. Ollakse äärmiselt territoriaalsed ja välditakse liigset kehalist kontakti. Vaste üksikisiku tasandil on introvertsus.

Tugevused: kõrgtehnoloogiline võimekus, leidlikkus, taiplikkus, efektiivsus

Nõrkused: egotsentrism, materialism, tuimus, igavus, depressioon

Näited: Läänemaailm, Kesk-Euroopa, Saksamaa, Šveits, USA

Multi-aktiivne

Seda suunda saab kirjeldada kui emotsionaalset, impulsiivset, jutukat ja sooja. Palju peetakse lugu inimsuhetest, sõbralikust kehalisest kontaktist ning ideede edastamiseks kasutatakse rohkelt kehakeelt. Tutvused, sõbrad ja kohalik külaelu on äärmiselt olulised, sest elatakse väljapoole ning tahetakse ka teiste elust osa saada. Suhtlusest tuntakse siirast rõõmu ning on loomulik, et ka võõrastega jäädakse jutustama. Mehaaniliste asjade korrasolekule ei pöörata erilist tähelepanu ning toimetused tehakse ära pigem kiirustades, et suhtlusest rohkem rõõmu tunda. Vaste üksikisiku tasandil on ekstravertsus.

Tugevused: positiivne ellusuhtumine, suhtlemisoskus, tutvuste abivõrgustik

Nõrkused: kehv tootmiskvaliteet, lohakas töökultuur, probleemide korral emotsionaalne ülereageerimine, mõttetu vaidlemine

Näited: Lähis-Ida, Ladina-Ameerika, Hispaania, Itaalia, Mehhiko

Reaktiivne

See suund esindab eelkõige viisakust, sõbralikkust, vastutulelikkust ja head kuulamisoskust. Teised kuulatakse vahele segamata ära ning enda seisukohti avaldatakse pigem vihjetena. Detailide asemel nähakse suurt pilti, mistõttu mõjub see kuulsa "idamaise tarkusena". Autunnet ja mainet peetakse äärmiselt oluliseks ning nende päästmise nimel on kombeks veidi luisata. Isepäise tegutsemise asemel reageeritakse teise tegevusele ja minnakse kaasa, mistõttu lokkab innovatsiooni asemel kopeerimine.

Tugevused: maailma nägemine unikaalse nurga alt, info kogumise ja selle kasutamise oskus

Nõrkused: passiivsus, argus, saboteeriv aukoodeks, oma tahet ei suudeta maksma panna

Näited: Kaug-Ida, Hiina, Jaapan, Vietnam

Nagu näeme, on rahvad ja riigid vägagi erinevad, kui asi puudutab ellusuhtumist ja prioriteetide seadmist. Mis ühele on pea eluliselt oluline, mõjub teisele pärssivalt. Selles pole midagi üllatavat, kuna riik on sisuliselt suurte mõõtmetega inimene, kelle iseloom võrdub riigis elavate inimeste iseloomudega. Erinev ajalugu, erinev kliima ja erinevad katsumused on evolutsiooniliselt välja valinud just selliste omadustega inimesed, kuna nad jäid oma piirkondades aastatuhandete jooksul ellu. Tänane globariseerumise segapuder on vaikselt asunud varjutama aastatuhandete tööd, mida me kahjuks või õnneks veel igapäevaselt kogeda saame.

Siit juba koidab, miks eestlased ja venelased külg külje kõrval eriti hästi hakkama ei saa.

Eestlased on rahulikud, külmad, kalkuleerivad ja väga pikaldased. See on tingitud sellest, et meil on alati ressursse vähe olnud ning me pole saanud endale lubada nende arutut raiskamist. Nii me mõõdame, planeerime ja mõtleme üle, enne kui tegutseme. Mitte midagi ei tohi raisku minna, sest äkki ei leia me asendust. Ka see, et sattusime elama mitme suure tsivilisatsiooni vahele, on mõjutanud meie elu, sest rahuliku arengu asemel oleme pidanud tagasi lööma ülekaalukate vaenlaste rünnakuid. Pole ime, miks eestlane kedagi usaldama ei kipu ning pigem omaette nohiseb.

Venelased on elanud avaruse keskel, ressurssidest pole puudust olnud ning rahvaarv on saanud turvalises tagalas "peaaegu" segamatult kasvada. Eksistentsi ohustavate vaenlaste järjekindlad sõjakäigud on venelastest voolinud vastupidava ja kohanemisvõimelise rahva, keda ei murra Kuldhord ega pakane. Erinevalt eestlastest on venelastel jätkunud alati vahendeid välisvaenlase vastu võitlemiseks, mistõttu on mitmed olulised võidud kujundanud neis erilise eneseuhkuse ja riikliku tunnetuse. Kui venelasel midagi puudu jääb, siis ta ei küsi luba, vaid võtab sealt, kust saab.

Eestlased ja venelased on erinevad, sest nende saamislood on erinevad. Eestlane kui introvert imestab, et kuidas võib mõni inimene nii palju käratseda ja laiutada. Venelane kui ekstravert jälle ei mõista, miks keegi vabatahtlikult end aiaga ümbritseb, sealt kunagi ei välju ning tuimalt omaette nukrutseb.

Piltlikult öeldes on erinevatel kultuurkondadel tehete järjekord erinev ning on selge, et siis tulevad ka erinevad vastused. Aga et kultuurid ei joondu range matemaatika järgi, on täiesti võimalik, et on olemas mitu erinevat õiget vastust. Iga kultuurkond kohastus kõige paremini oma kohalike oludega, aga kui rahvad rohkem liikuma hakkasid, tulid ka konfliktid.

Asi on selles, et inimkonnale meeldib maitse üle vaielda.

No comments:

Post a Comment